Fraternity/Sorority Life Awards

The Fraternity/Sorority Life Awards (FSL Awards), formerly known as the Arête Awards, are held every Spring semester to recognize accomplishments over the last calendar year. Order of Omega Honour Society coordinates and oversees the awards. As of Spring 2018, award categories have changed and have moved from April to February. Please join us in congratulating the winners!

 

2018 FSL Award Winners

 
Individual Awards

  • Hannah Oden-Brunson (Delta Gamma), Outstanding Sorority Member
  • Maxwell Thompson (Beta Theta Pi), Outstanding Fraternity Member
  • Calvin Works (Alpha Delta Phi), Outstanding Officer
  • Megan Lemaire (Chi Omega), Outstanding New Member
  • Alyssa Hunt (Kappa Delta), Outstanding Community Impact
  • Shelby Karp (Gamma Phi Beta), Outstanding Fraternal Spirit
  • Michael Kaushansky (Sigma Alpha Epsilon), Outstanding Contribution to Change

Chapter Awards

Winners of the 2018 FSL Awards

  • Alpha Epsilon Phi, Chapter of the Year
  • Delta Gamma, Excellence in Sisterhood
  • Alpha Delta Phi, Excellence in Brotherhood
  • Gamma Phi Beta, Excellence in New Member Education
  • Sigma Alpha Epsilon, Excellence in Philanthropy
  • Kappa Delta, Chapters’ Choice
  • Alpha Epsilon Phi, Excellence in Scholarship

A description of the new FSL award categories and descriptions can be found here.

Past Awards

 

2017 Award Winners

Women’s Panhellenic Association Awards Spring 2017 Scholarship Winners
Eleanor Knowles from Kappa Delta, Kayla Buttafuoco from Kappa Kappa Gamma, Becca Andersen from Kappa Delta, Marisa Parnes from Alpha, Julia Veitinger from Delta Gamma, MaeMae Huang from Delta Gamma, Vidushri Mehrotra from Alpha Phi, Neema Kamala from Gamma Phi Beta, Anurima Sharma from Kappa Delta, Danielle Ziegelheim from AEPhi, Jodi Backalar from AEPhi, Allison Portelance from Delta Gamma.

Order of Omega Individual Awards
Excellence in Chapter Leadership
Puji Anur from Alpha Phi, Eric Blohm from Zeta Beta Tau, Ryan Brandt from Alpha Omicron Pi, Becca Brody from Chi Omega, Jonathan Chien from Sigma Phi Epsilon, Alyse Gellis from Delta Gamma, Adam Glassl from Sigma Nu; Josh Hollman from Alpha Epsilon Pi, Madison Kasoff from Alpha Omicron Pi, Sierra Kindig from Kappa Delta, Payton Lang from Gamma Phi Beta, Eric Magliarditi from Sigma Nu, Sepora Makabeh from Kappa Kappa Gamma, Zack Miller from Sigma Chi, Carter Patterson from Theta Xi, Heather Shams from Pi Beta Phi, Nate Stanfield from Beta Theta Pi, Rylie Walter from Gamma Phi Beta, Sam Weien from Tau Kappa Epsilon, and Rachel Weiss from Alpha Epsilon Phi

Greek Award of Distinction
Izzy Carbone, Sam Flaster, Michael Gjelsten, Jacob Helfrich, Nikki Izakoff, Brooke Layendecker, Bob Liu, Grace Portelance, Andrew Ward, Daisy Wang, and Jacob Weiss

Lasting Legacy Awards
Puji Anur & Sam Flaster — LIVE Greek
China Anderson — WUNPHC
Jackie Feldman — Lambda Q
Michael Kaushansky — Defeating Depression

Order of Omega Chapter Awards
SAE — Chapter Philanthropy of the Year
Chi Omega — Excellence in Member Education
Kappa Delta — Excellence in Campus Involvement

Fraternity House Awards
Tau Kappa Epsilon — Golden Broom Award
Alpha Epsilon Pi — Silver Dustpan Award
Phi Delta Theta — Silver Dustpan Award


2016 Award Winners

President of the Year
Teddy Sims (Sigma Alpha Epsilon) — Male President of the Year
Elizabeth Cahn (Alpha Epsilon Phi) — Female President of the Year

New Member of the Year
Varun Patel (Sigma Alpha Epsilon) — Male New Member of the Year
Jackie Kumble (Alpha Phi) — Female New Member of the Year

Greek Leader of the Year
Julian Clarke (Beta Theta Pi) — Male Greek Leader of the Year
Melissa Tucker (Alpha Phi) — Female Greek Leader of the Year


High GPA

Fall 2017
Alpha Epsilon Phi
Alpha Delta Phi

Spring 2017
Alpha Epsilon Phi
Beta Theta Pi

2016 Awards
Kappa Delta
Alpha Delta Phi & Beta Theta Pi

2015 Awards
Alpha Phi
Beta Theta Pi


Questions?

Program Coordinator for Fraternity/Sorority Life

Meet with Molly

Program Coordinator for Fraternity/Sorority Life

Meet with Hana